Cze 2

Drzwi wewnętrzne mogą mieć konstrukcję płytową lub płycinową.

Kategoria: Drzwi

Drzwi płytowe mają gładką jednolitą powierzchnię, która może być w najróżniejszy sposób wykończona: lakierowana, oklejona folią, a nawet obita blachą nierdzewną. Najelegantsze są jednak okleiny z naturalnych fornirów. Wybór ich kolorów, wzorów, faktur jest dosłownie nieskończony. Każde drewno ma swój charakterystyczny rysunek, odcień, stój, a przecież można je jeszcze barwić i lakierować. W zależności od zastosowanego forniru drzwi mogą być bardzo dyskretne, stonowane albo na odwrót- bardzo dekoracyjne, plastyczne, rzucające się w oczy. Tu oczywiście konieczne jest zachowanie umiaru i hierarchii. Drzwi płycinowe składają się z ramiaka i wypełnienia, czyli płycin, które mogą być wykonane z pełnych desek lub fornirowane, ale można też zastąpić je przeszkleniem. O ich charakterze decyduje przede wszystkim podział powierzchni między elementy ramiaka i filongi. Bardzo eleganckie są drzwi z prostą ramą i pojedynczym, atrakcyjnie ukształtowanym i wyfrezowanym filongiem. Mogą być podzielone poziomo, na więcej lub mniej części, a podziały te mogą być równomierne albo nie. Proporcje podziałów, ich liczba i szerokość elementów pozwalają dowolnie budować charakter drzwi – od bardzo nowoczesnego do bardzo klasycznego.

Przeszklone nie znaczy jednak, że są przezroczyste. Gdy zależy nam na połączeniu przestrzeni, kontakcie, to oczywiście przeszklenie powinno być przezierne, gdy potrzeba tylko światła – niekoniecznie.
Drzwi z szybą wyglądają z reguły nieco lżej (lekkości dodaje im światło) i prezentują się atrakcyjniej, ponieważ są wykonane z dwóch materiałów. A to już pretekst do ciekawych rozwiązań – podziałów, połączeń. Szkło może być mniej lub bardziej przejrzyste, gładkie albo fakturowane, wzorzyste, może mieć fazowane krawędzie, a nawet być arty-stycznym witrażem.
Różne mogą być też wielkość przeszklenia (zawsze powinna być zharmonizowana z charakterem drzwi), a także jego kształt i układ. Szkło może stanowić większość skrzydła lub zajmować tylko jego niewielką część, w pionie lub w poziomie. Należy jednak pamiętać, że drzwi w pełni szklane nie zapewniają tego, co powinny – prywatności.

Podobne wpisy:
  1. Kupujemy drzwi wewnętrzne
  2. Podział drzwi ze względu na konstrukcję
  3. Usytuowanie a rodzaj drzwi
  4. Jak dobrać drzwi do wnętrza
  5. Drzwi z oknami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz

Możesz używać następujące tagi i atrybuty HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>