Sie 3

Sposoby montażu parapetów okiennych

Kategoria: Okna, Parapety

Wbrew pozorom podobieństwo materiałów nie oznacza takiego samego sposobu montażu. Można je natomiast podzielić na grupy – często wysoce zróżnicowane materiałowo – powiązane sposobem montażu.

Montaż na piankę.
Parapety drewniane mocuje się przeważnie przy użyciu rozprężnej pianki poliuretanowej. Słowo „rozprężna” oznacza, iż pianka wyciśnięta z puszki kilkakrotnie zwiększa swoją objętość. Do montażu parapetów najlepiej używać pianek niskorozprężnych. Dobrze sprawdzą się również dwuskładnikowe – droższe od zwykłych, choć tworzące znacznie mocniejsze połączenie. Pianki prędko twardnieją i wtedy możemy odciąć ich nadmiar ostrym nożem.

Gdy parapet nie będzie zagłębiony w ścianach, lepiej zamocować go uniwersalnym elastycznym klejem montażowym. Jest on sprzedawany w kartuszach, podobnie jak uszczelniacze silikonowe i akrylowe. Wyciska się go pistoletem do silikonów. Są kleje o różnej sile wiązania. Można nimi mocować parapety z post-formingu i MDF lakierowanego.

Na szybkowiążący klej poliuretanowy.
Parapety kamienne i z konglomeratów kamiennych i kompozytów są przygotowywane na wymiar pod konkretne zamówienie, dlatego przed rozpoczęciem montażu trzeba sprawdzić, czy wymiary parapetu zgadzają się z zamówieniem.

Do przytwierdzania parapetów tego typu możemy wykonać kleje poliuretanowe szybkowiążące. Cienką warstwę kleju nakłada się grzebieniem (który zazwyczaj bywa dołączony do opakowania) zarówno na spód parapetu, jeśli i na płaszczyznę, na tamtej posiada spoczywać. Następnie parapet trzeba ułożyć na murze, pozostawiając po obu tego bokach 5-milimetrowe szczeliny. Trzeba również sprawdzić, czy pomiędzy parapetem, a oknem zachowany bywa kąt prosty. Następnie całą płaszczyznę parapetu trzeba odpowiednio docisnąć. Aby docisk był adekwatnie mocny, pomiędzy
podkuciem wnęki okiennej a górną płaszczyzną parapetu umieszcza się drewniane kliny, natomiast w połowie długości podstemplowuje się go od dołu drewnianym klockiem. Można również równomiernie obciążyć parapet, na przykład workami z cementem. Warto pamiętać, iż klej poliuretanowy do utwardzania potrzebuje wilgoci z powietrza. Optymalna do tego procesu wilgotność to 70-80%. W suchym pomieszczeniu można ten proces przyspieszyć, zwilżając powierzchnię muru wodą i lekko podgrzewając klej.

Podobne wpisy:
  1. Jak wybrać i zamontować parapet wewnętrzny
  2. Parapety z komorowego oraz ze spienionego PCW
  3. Zasady dla wszystkich…
  4. Okno i jego walory
  5. Nowe okno – stary parapet wewnętrzny
komentarze: 1 » tagi: , , , , ,

Jedna odpowiedź do wpisu “Sposoby montażu parapetów okiennych”

  1. olenka napisał(a):

    Parapety drewniane to znakomite wykończenie okna. Nie dość że są solidne to do tego wyglądają ekskluzywnie. Sama mam i bardzo polecam.Sygnały ping do tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz

Możesz używać następujące tagi i atrybuty HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>