Mar 14

Technika mocowania – gdzie i jak

Kategoria: Dom, Okna

Aby nie tworzyć mostków cieplnych i nie zwiększać strat ciepła, powinniśmy montować okna w odpowiednim miejscu otworu.
1. Ściana jednowarstwowa bez węgarka – okno powinno być zamontowane w połowie grubości ściany
2. Ściana jednowarstwowa z węgarkiem – okno umieszcza się przy węgarku, stosując profil dodatkowy dołączony do ramy okna
3. W ścianie dwuwarstwowej płaszczyzna zewnętrzna okna powinna się znaleźć jak najbliżej powierzchni nośnej ściany, a ocieplenie należy nałożyć na krawędź ramy okna
4. Przy konstrukcji trójwarstwowej ościeżnicę montuje się w płaszczyźnie ocieplenia
Istotny jest również sposób mocowania. Gdy okno jest wykonane z materiału podlegającego odkształceniom pod wpływem promieni słonecznych, zalecany jest montaż z wykorzystaniem kotew, gdyż niwelują one odkształcenia i zapobiegają w ten sposób nieodwracalnemu zniszczeniu ram.

5 zasad poprawnego montażu
1. Maksymalna odległość między punktami mocowania wynosi 70 cm (okna z tworzyw sztucznych) lub 80 cm (okna drewniane oraz aluminiowe) i nie zależy od użytych materiałów kotwiących.
2. Maksymalna odległość od krawędzi okna, punktu zamocowania poprzeczek lub zawiasu do punktu mocowania to 15 cm.
3. Maksymalna odległość pomiędzy punktami łączenia elementów (dwóch okien lub drzwi balkonowych z oknem) wynosi 50 cm i nie zależy od użytych materiałów łączących.
4. Pianka montażowa wypełniająca szczelinę wokół okna uszczelnia tylko jego styk z ościeżem, nie jest materiałem mocującym.
5. Do montażu i łączenia ram należy używać materiałów atestowanych i zabezpieczonych antykorozyjnie (ze stali nierdzewnej lub ocynkowanych ogniowo).

Podobne wpisy:
  1. Jak wybrać i zamontować parapet wewnętrzny
  2. Jak wybrać dobre okna
  3. Właściwości okien
  4. Drzwi jak ulał
  5. Materiał na okna
komentarze: 0 » tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz

Możesz używać następujące tagi i atrybuty HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>